Головна Статті Слово на свято Богоявлення
Головне меню
Новини
Публікації
Лічильник відвідуваності


Технічна підтримка:
Слово на свято Богоявлення

Добавлено: середа, 18 січня 2012, 20:19

     Хто?.. Ілія?.. Пророк?..– З такими питаннями звернулися священики й левіти, посланні з Єрусалима до Іоанна, який хрестив єврейський народ у водах Йордану.

     Іоанн, вирішуючи здивування тих, що питали, говорив про себе, що він є голос. «Голос волаючого в пустелі: приготуйте дорогу Господеві» (Іс. 40, 3).

     Відносячи до себе і до своєї діяльності слова великого пророка Ісайї, Іоанн закликав народ, який приходив до нього на покаяння: «Покайтесь, бо наблизилося Царство Небесне»(Мф. 3, 2).

     Жителі Єрусалима, Іудеї та з усієї околиці Йорданської приходили до нього і хрестилися від нього в Йордані, сповідаючи кожен свої гріхи. Сама зовнішність Іоанна мимоволі привертала до нього увагу: його худорлявий стан, який вкривав одяг з верблюжого волосу, довге волосся, не стрижене за обітницею назорейства, виснажене потом і суворими подвигами обличчя та пломеніючі очі вражали слухачів.

     У багатьох виникла думка, що Іоанн – це Ілія, котрий, за словом пророка Малахії, повинен прийти, щоб приготувати дорогу Месії: «Ось Я посилаю Ангела Мого, і він приготує дорогу передо Мною» (Мал. 3, 1).

     Іоанн вийшов на проповідь, щоб закликати людей до покаяння перед настанням Царства Божого. Царство Боже наблизилась!

     Покайтесь! Це була перша й необхідна умова, без якої неможливе прийняття Євангелія – благовістя нового життя.

     Покайтесь! Це означає – оплачте, засудіть своє минуле і виправте все своє життя.

     Піклуючись про славу Божу, Іоанн вимагав від усіх неодмінно виправляти своє життя. Скніючим у гріхам він погрожував гнівом Божим. Він владно волав: «Учиніть гідний плід покаяння» (Мф. 3, 8).

     Різні види гріхів і пороків, котрі викривав Іоанн Предтеча, зображується у пророка Ісайї під виглядом нетрів, пагорбів і скель. І тому Іоанн наказував, щоб усі рівняли дорогу Господеві.

     За словами блаженного Ієронима, Іоанн вимагав, «щоб ми робили для Бога прямими дороги й стежки в серцях наших і наповнювались чеснотами, щоб криве ми змінювали на пряме, жорстке перетворювали на ніжне і таким чином робились гідними бачити славу Господню і спасення Боже».

     Проповідь Предтечі приводила слухачів у трепет, бо ніхто так не говорив до нього, як говорив і вчив Іоанн.

     «Що нам робити?» – питали його іудеї. «І сказав він у відповідь їм: «У кого дві сорочки – нехай дасть немаючому, а хто має поживу – нехай робить так само» (Лк. 3, 10-11).

     За виразом церковних пісне співів, святий Іоанн був ясною «зірницею», яка своїм світлом перевершувала сяйво всіх інших зірок і провіщала ранок благодатного дня, осяяного духовним «Сонцем Правди», – Господом нашим Ісусом Христом.

     Великим він названий за одкровенням Божим, Ангелом, котрий сказав про нього, що «він буде великий у Господа»(Лк. 1, 15). І сам Господь Спаситель засвідчив про нього, кажучи: «З породжених жінками не було ще більшого за Іоанна Хрестителя»(Мф. 11, 11).

     Кажучи апостолам про Іоанна Предтечу, Господь називав його світильником, «що горів і світив» (Ін. 5, 35).

     Ім’я чесного і славного Предтечі й Хрестителя Господнього Іоанна назавжди ввійшло в християнську церкву як ім’я найвидатнішого з святих. Йому судилось готувати дорогу Господеві в серцях людей перед Його пришестям у світ. Він був обраний послужити незбагненній для людського розуму таїні смирення Сина Божого. Його рукою здійснено хрещення Спасителя світу.

     Охрестивши безгрішного Агнця Божого, Котрий прийшов до нього в числі грішників, святий Іоанн завершив цим своє служіння.

     На питання, чи не є сам Іоанн очікуваний спаситель світу, грізний проповідник покаяння відповідав, що він не Месія, а лише той, хто повинен приготувати дорогу Йому: «Я охрещу вас водою на покаяння, а Той, Хто йде за мною, дужчий від мене: я недостойний і взуття Йому понести! Він хреститиме вас Духом Святим і вогнем. Віячка в руці Його і Він перечистить Свій тік: і пшеницю Свою Він збере до засіків, а полову попалить у вогні невгасимім» (Мф. 3, 11-12).

     Іоанн, вгледівши Ісуса Христа, Котрий йшов до нього, сказав про Нього народові, що зібрався: «Ось Агнець Божий, Який бере на себе гріхи світу! … Я не знав Його, та для того прийшов я, хрестивши водою, щоб Ізраїлеві Він з’явився». І свідчив Іоанн промовляючи: «Бачив я Духа, що сходив, як голуб, із неба, та зостався на Ньому… І я бачив і засвідчив, що Він – Божий Син!» (Ін. 1, 29-34).

     Люди, чуючи з вуст Хрестителя благовістя про «вічну правду приведену» (Дан. 9, 24), увірували в Господа Ісуса Христа і пізнали істинність нареченого Йому пророком Ієремією ймення: «Господь – наша правда» (Ієр. 33, 16).

     Іоанн не був тростиною, що хитається від подуву випадкового вітру, він стояв твердо на скелі віри у Вічну Правду Божу. Це давало йому силу для успішного виконання його місії не тільки в пустелі, а навіть у темниці, де він «за істину постраждав радіючи».

     Поглядаючи на святий лик Іоанна Хрестителя, ми бачимо в ньому образ людини, котра зуміла так безмежно бути відданою волі Божій, котра своїм прикладом учить і нас бути вірними послідовниками Господа нашого Ісуса Христа.

     Ми, віруючі, повинні віддати себе Богові, віддати себе на служіння своїм ближнім. Усім своїм життям ми повинні наслідувати святого Іоанна Хрестителя, бути стійки у вірі, прагнути покаянянням виправити своє життя і молити Предтечу Господнього Іоанна, щоб за його молитвами і з великої Своєї милості Господь сподобив нас чесно пройти ниву свого життя і стати наслідниками Небесного Його Царства. Амінь.

Підготував: прот. Олег Гаркавий

Благодійність
Рекомендуємо відвідати: