Головна Новини Благочиння Престольне свято у Здолбунівській центральній районній лікарні
Головне меню
Новини
Публікації
Лічильник відвідуваності


Технічна підтримка:
Престольне свято у Здолбунівській центральній районній лікарні

Добавлено: неділя, 21 серпня 17:20

9 серпня Православна Церква вшановує життя і подвиг Цілителя Пантелеймона. Цей святий жив у ІІІ-IV столітті, за правління римського імператора Діоклетіана. Святий походив із язичницької родини, що проживала на території Малої Азії у місті Нікомидії (нині Туреччина місто Ізміт). Отримав професію лікаря, а потім, здивований цілительною дією християнської молитви, став християнином. За палку та щиру віру отримав від Бога дар зцілення, тому лікував безкоштовно усіх, хто потребував допомоги. Так, він навертав до християнської віри, за що був звинувачений у змові проти імператора та підданий катуванню. Але під час тортур він не відмовився від християнської віри і помер мученицькою смертю 305 році. Від часу Древньої церкви християни завжди шанували життя мученика Пантелеймона і вважали його покровителем милосердя та лікувальної справи. До святого Пантелеймона завжди моляться за оздоровлення від хвороб та різних недуг. Тому на іконах святий Пантелеймон зображується юнаком в червоному вбранні зі скринькою в лівій і ложечкою в правій руці, як лікар.

На цей день випадає престольне свято Свято-Пантелеймонівського храму в Здолбунівській центральній районній лікарні. Минуло вже 10 років як тут, в одному із приміщень, було засновано невелику капличку, з благословення Високопреосвященішого митрополита Рівненського і Острозького Євсевія богослужіння тут згодом почав звершувати священик Української Православної Церкви Київського Патріархату – протоієрей Віталій Петрюк. Хоча храм діє недовго, але вже має своїх постійних парафіян, серед яких працюючий персонал лікарів та медичних працівників, а також люди, що перебувають на лікуванні у цьому медичному закладі. Особливістю цього храму є присутність тут мироточивої ікони святого мученика та цілителя Пантелеймона.

У цьому році у приміщенні, де розташовується храм, з ініціативи головного лікаря, котрий завжди піклується про благоустрій та комфортність лікарні, – Владислава Олеговича Сухляка та стараннями головної медсестри – Лариси Василівни Рябушечко, відбулися ремонтні роботи та оновлення.

Урочисте богослужіння розпочалося о 9 годні ранку, яке звершував, на запрошення настоятеля, протоієрей Ігор Саковський та диякон Віталій Кузін, котрі є кліриками храму Успіня Пресвятої Богородиці міста Здолбунів. Спільна молитва супроводжувалася мелодійним, гармонійним співом хористів з числа працівників медичного закладу та хористів Свято-Петро-Павлівської парафії міста Здолбунів під керівництвом регента – Ірини Филимонівни Ізотової.

Піл час богослужіння молитися постійно підходили лікарі, медсестри, обслуговуючи персонал та різні люди, які незважаючи на виконання своїх обов’язків, фізичні та матеріальні потреби хотіли відчути, хоч на мить, живу молитву за мир і спокій у нашій державі, перемогу наших воїнів, зцілення і видужання від хвороб та отримати Боже благословення.

Завершилося богослужіння молитвою-молебнем до цілителя Пантелеймона, після чого з проповіддю та настановами звернувся до присутніх протоієрей Ігор Саковський. Потім настоятель храму протоієрей Віталій Петрюк подякував усім, хто допомагав оновити та відремонтувати храм. Побажав прихожанам Божої милості та многих літ, наголосивши, що цей храм повинен усім нагадувати про присутність Бога в нашому житті, про любов та милосердя один до одного.

Традиція засновувати храми або каплиці в медичних установах та лікарнях не є сучасною. Як відомо з нашої історії, перші лікувальні заклади та медичні знання з’явилися в Україні після 988 року, коли християнство стало державною вірою Київської Русі. Саме християнська віра навчає завжди допомагати людям, а найперше тим, що страждають різними фізичними вадами та недугами. І в історії Церкви було безліч святих, що творили свій християнський подвиг, лікуючи хворих людей. Серед таких святих є апостол та євангеліст Лука, святі безсрібники Козьма і Даміан, великомученик і цілитель Пантелеймон тощо. Ці люди за життєвою зайнятістю були лікарями, але завдяки твердій вірі вони отримали від Бог дар зцілення, котрим безкорисно допомагали всім потребуючим оздоровлення.

Християнська віра потрапила на Русь-Україну через духовний та інтелектуальний вплив Візантійської імперії. І перші кодекси законів містять розпорядження святого князя Володимира Великого будувати при монастирях та храмах лікувальні установи, а самих лікарів вважати людьми церковними.

З Візантії разом із християнством прийшли на Русь і тодішні погляди на лікувальну справу. Носіями й розповсюджувачами медичних умінь та знань були монастирі. Велику роль в історії української медицини відіграв Києво-Печерський монастир (нині Лавра), заснований в ХI ст. преподобними Антонієм та Феодосієм. Печерський Патерик (книга життєпису ченців) повідомляє, що багато українських ченців займалися лікувальним мистецтвом, серед них найбільш відомими: Антоній Преподобний, Даміан, Агапіт Печерський, Пимен Посник тощо.

Представники монастирської медицини були головними медичними діячами на Україні до XVI століття. Але перша спеціалізована професія лікаря з’явилася в нашій Батьківщині з відкриттям «Острозької академії», де був факультет медицини. З цього часу, перебуваючи під впливом європейського Просвітництва, лікувальна справа почала відокремлюватися від церковного впливу. Але Церква й надалі продовжує навчати, що життя є творінням Божим, його захист і збереження у будь-якій формі – це головно мета людини на землі.

За період Російської імперії в Україні при державних лікарнях завжди існували невеликі церкви та храми-каплички. В епоху радянського атеїзму ця соціальна діяльність церкви була ліквідована і забута. Проте в незалежній Україні активно відроджується завдяки праці віруючих людей та всіх бажаючих творити добро.

Диякон Віталій Кузін,
Кандидат богословських наук,
клірик Свято Успенської Церкви міста Здолбунів,
проректор Рівненської духовної семінарії.


Фотогалерея

Благодійність
Рекомендуємо відвідати:

Design&project
Yevgen Antonyuck